همه‌چیز درباره

عدم‌تحمل لاکتوز

لاکتاز، آنزیمی‌ست که به‌طور طبیعی در روده‌ی کوچک تولید شده و به شکل لاکتوز برای جذب شدن توسط خون، تجزیه می‌شود. در برخی افراد، نبودِ لاکتاز منجر به علائم ناخوشایند می‌شود. کسانی که این علائم را نشان می‌دهند، بیماران مبتلا به «عدم‌تحمل لاکتوز» نامیده می‌شوند.

علائم عدم‌تحمل لاکتوز

_

علائم عدم‌تحمل لاکتوز

هر شخص ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کند، ولی علائم رایج که معمولاً نیم تا ۲ ساعت پس از صرف غذا یا نوشیدنی‌های حاوی لاکتوز مشاهده می‌شوند، شامل این موارد است:

تهوع و اسهال

نفخ

گرفتگی

باد شکم

icon About

علت عدم‌تحمل لاکتوز

در کودکان، عدم‌تحمل لاکتوز به دلیل بیماری یا آسیب به روده‌ی کوچک رخ می‌دهد؛ ولی در بیشتر موارد عدم‌تحمل لاکتوز در طول سال‌های جوانی و بزرگسالی بروز می‌یابد.

اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی، نوعی اختلال عصبی تکاملی است که رشد و عملکرد سیستم عصبی در آن متفاوت است.

اوتیسم، نوعی اختلال عصبی تکاملی است که کودک در ارتباط با دیگران، درک و بیان ارتباطات، به مشکل برمی‌خورد.

زمانی که سیستم ایمنی غذا را به‌عنوان ماده‌ی مخرب شناسایی می‌کند، حساسیت غذایی اتفاق می‌افتد.

تشخیص عدم‌تحمل لاکتوز

_

تشخیص عدم‌تحمل لاکتوز

رایج­‌ترین آزمایش‌های تشخیصی که به‌صورت سرپایی در بیمارستان انجام می­‌شود، مقدار جذب لاکتوز را در سیستم گوارش می‌سنجند که شامل این موارد است:

این آزمایش، که میزان جذب لاکتوز را در سیستم گوارشی می‌سنجد. پس از ناشتایی، کودک مایع حاوی لاکتوز را می‌­نوشد. سپس در ۲۴ ساعت آینده مدفوع مورد آزمایش قرار می­‌گیرد. لاکتوز هضم‌نشده توسط باکتری­‌های راست‌روده تخمیر شده و لاکتیک‌اسید و اسیدهای چرب تولید می­‌کند که می‌تواند در نمونه­‌ی مدفوع به همراه گلوکز به علت جذب نشدنِ لاکتوز شناسایی شود.

کودک، نوشیدنی حاوی لاکتوز غلیظ را مصرف می­‌کند. سپس تنفس او در فواصل منظم مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مقدار هیدروژن اندازه‌گیری شود. لاکتوز هضم‌نشده در راست‌روده توسط باکتری‌ها تخمیر شده و سبب تولید گاز‌های مختلف از جمله هیدروژن می‌شود.

درمان عدم‌تحمل لاکتوز

_

درمان عدم‌تحمل لاکتوز

ممکن است پزشک مصرف آنزیم لاکتاز را پیشنهاد دهد. علائم، معمولاً با برنامه‌­ی غذایی صحیح کنترل می­‌شوند. به علت این که شیر و دیگر محصولات لبنی منبع اصلی کلسیم برای کودک هستند و کلسیم برای سلامتی استخوان­‌ها و رشد ضروری است، باید از دریافت کلسیمِ کافی در کودکان مبتلا به عدم‌تحمل لاکتوز مطمئن شد. مواد غذایی غیر‌لبنی که کلسیم زیادی دارند شامل:

اگر کودک قادر به دریافت کلسیم کافی از غذا نباشد، احتمالاً مکمل­‌های غذایی حاوی کلسیم برای تجویز خواهد‌ شد. ویتامین D برای جذب کلسیم در بدن ضروری است؛ در نتیجه، رژیم غذایی کودک باید شامل مقدار کافی ویتامین D باشد. منابع ویتامین D‌ شامل تخم‌مرغ و جگر است. همچنین، نور آفتاب نیز ویتامین D مورد نیاز را فراهم می‌کند.

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.