همه‌چیز درباره

کولیک یا قولنج

کولیک مشکلی است که در طول ۳ یا ۴ ماهِ اول، پس از تولد، برخی کودکان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. در صورتی که کودک سالم است ولی به مدت طولانی بدون دلیل خاصی گریه یا بی‌قراری می‌کند، احتمال دارد به کولیک مبتلا باشد.

در بیماری دیابت نوع ۲، بدن قادر به استفاده‌ی صحیح از انسولین نیست یا انسولین را به مقدار کافی تولید نمی‌کند.

سیستم ایمنی افرادی که به شیر حساسیت دارند به‌طور طبیعی به پروتئین موجود در شیر واکنش نشان می‌دهد.

اختلالات تیروئید

اختلالات تیروئیدی موجب تولید خیلی کم و یا خیلی زیاد هورمون‌ها، و کم و زیادن شدنِ سرعت متابولیسم می‌شوند.

_

علت کولیک

اگر حال کودک خوب باشد ولی به مدت طولانی بدون دلیل قابل‌مشاهده‌­ای گریه یا بی‌قراری می­‌کند، احتمالاْ به کولیک مبتلاست. این گریه ممکن است تا ساعت‌­­ها طول بکشد.

تا ۳۰ درصد از کودکان سالم و طبیعی با کولیک درگیرند. کولیک، پسر­ها و دختر­ها را به­‌طور مساوی تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. شواهدی مبنی بر این که کولیک از والدین یا پدر­بزرگ و مادر­بزرگ به ارث می‌­رسد، وجود ندارد.

حساسیت به نور یا صدا

کودک در حال سازگاری با دنیا است و ممکن است به چیز‌هایی مانند نور یا صدای زیاد واکنش ضعیفی نشان دهد.

گاز روده

حساسیت بیش‌از حد به گاز روده‌ در کودک ممکن است ناخوشایند باشد.

تشخیص اشتباه

کودک و والدین برای سازگار شدن با یکدیگر زمان صرف می‌کنند و ممکن است والدین آنچه را که کودک می‌خواهد، به درستی تفسیر نکنند.

علائم کولیک یا قولنج

قبل از این که فرض کنید کودک مبتلا به کولیک است، علائم بیماری را بررسی کنید. علائم کولیک معمولاْ تا ۴ماهگی کودک رفع می‌­شوند.

آیا کولیک نگران‌کننده است؟

معمولاْ کولیک نگران‌کننده نیست اما می‌تواند سبب بروز برخی عوارض جانبی ناخوشایند شود:

با وجود این، کودک مبتلا به کولیک باید به صورت طبیعی رشد کرده و افزایش وزن داشته باشد.

همچنین باید به دنبال علائم دیگری که ممکن است گاهی کودک به دلایل دیگری از خود نشان می‌دهد نیز باشید. این علائم شامل موارد زیر هستند:

اگر متوجه هر کدام از این علائم شدید و یا کودک، بیشتر از حد معمول گریه کرد، توصیه می‌کنم با پزشک تماس حاصل فرمائید. پزشک، جهت اطمینان از نبودِ مشکلات دیگری که علائمی شبیه  به کولیک دارند، کودک را معاینه خواهد‌ کرد.

_

آزمایش و تشخیص کولیک

پس از معاینه­‌ی کودک و به دست آوردن سابقه­‌ی پزشکی، ممکن است پزشک در مورد مدت زمان و تعداد دفعات گریه‌های او سوال کند. اگر متوجه شدید که چه چیزی سبب گریه­‌ی کودک می‌شود، اقدامات مؤثر در رفع آن را نیز بررسی کنید. اگر پزشک به وجود مشکلات سلامتی دیگر در کودک مشکوک شود، احتمالاْ آزمایش های دیگری انجام خواهد‌گرفت.

درمان کولیک یا قولنج

به یاد داشته باشید که کودکان در شرایط عادی، مدت‌زمان خاصی را در طول روز گریه می‌­کنند. درک کردن علت گریه­‌ی کودک زمان می­‌برد اما برای مقابله با قولنج کمک‌کننده است. معمولاْ علائم کولیک تا ۴ ماهگی کودک رفع می‌شود، ولی در عین حال پیشنهاد­های دیگری نیز وجود دارد:

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.