همه‌چیز درباره

سندرم داون

سندرم داون نوعی بیماری ژنتیکی است و در شرایطی که کودک با یک کروموزوم اضافی متولد می‌شود، اتفاق می‌افتد. کروموزوم اضافی، نحوه‌ی رشد مغز و بدن کودک را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که منجر به تأخیر در رشد، ناتوانی ذهنی و افزایش خطر برخی بیماری‌ها می‌شود.

_

سندروم داون و ناتوانی ذهنی

سندروم داون و ناتوانی ذهنی

بیشتر کودکان مبتلا به سندرم داون، برخی سطح­‌های ناتوانی ذهنی را دارند (معمولاً در محدوده خفیف تا متوسط). افراد با ناتوانی‌­های ذهنی خفیف، قادر به انجام کار­های روزانه مانند خواندن، انجام کار و استفاده از وسایل نقلیه به تنهایی، هستند. افراد با ناتوانی ذهنیِ متوسط معمولاً به حمایت‌­های بیشتری نیاز دارند.

بیشتر کودکان مبتلا به سندرم داون می­‌توانند در کلاس­‌های درس معمولی شرکت کنند، هر چند ممکن است به کمک­‌های اضافی یا برخی تغییرات نیاز داشته‌باشند. به لطف آموزش­‌های گسترده و برنامه‌­های ارتباطی، تعداد بیشتری از افرادِ مبتلا به سندرم داون از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده و به دانشگاه می‌روند و در جامعه‌­ی خود کار می‌کنند.

والدین برای کمک به کودکان مبتلا به سندرم داون به منظور رسیدن به بالاترین حد توانایی خود، می‌توانند هر چه زودتر به دنبال برنامه­‌های کمکی باشند.

icon About

علائم سندروم داون

سندرم داون می‌تواند کودکان را از نظر فیزیکی، شناختی و رفتاری تحت‌تأثیر قرار دهد. هر کودک مبتلا به این بیماری، منحصر به فرد است و ممکن است مشخصات متفاوتی با درجات متفاوت داشته باشد و یا اصلاً نداشته باشد.

اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی نوعی اختلال عصبی تکاملی است که رشد و عملکرد سیستم عصبی در آن متفاوت است.

اوتیسم، نوعی اختلال عصبی تکاملی است که کودک در ارتباط با دیگران، درک و بیان ارتباطات، به مشکل برمی‌خورد.

زمانی که سیستم ایمنی غذا را به‌عنوان ماده‌ی مخرب شناسایی می‌کند، حساسیت غذایی اتفاق می‌افتد.

_

سبب ابتلا به سندروم داون 

هیپوگلیسمی چیسبب ابتلا به سندروم داون ست؟

سندرم داون، بیماری ژنتیکی رایجی است و هنگامی اتفاق می‌افتد که کودک یک کپی اضافی از کروموزوم ۲۱ را داشته باشد.

کروموزوم‌­ها، ساختار­هایی در داخل هر سلول­ انسانی است که شامل DNA هستند. این ساختارهای کوچک که کودکان از والدین خود به ارث می­‌برند، نقش کلیدی در تشخیص چگونگی رشد کودک دارند؛ برای مثال کوتاهی و بلندی قد، پوست روشن یا تیره، موهای صاف یا فر، و غیره.

به‌طور معمول، تخمک مادر و اسپرم پدر هر کدام ۲۳ کروموزوم دارد. هنگامی که تخمک و اسپرم به هم ملحق می­‌شوند کودک ۲۳ کروموزوم از هر والد خود به ارث می‌برد که در پایان به ۴۶ کروموزوم می‌رسد.

در سندرم داون، تغییر در طول تقسیم سلولی اتفاق می‌افتد به‌طوری که تخمک یا اسپرم، دارای یک کروموزوم اضافی است. محققان هنوز در مورد علت تقسیم سلولی به این روش مطمئن نیستند. (اگرچه احتمال اتفاق افتادن این بیماری، با افزایش سن مادر بیشتر می­‌شود). اگر این تخمک یا اسپرم بارور شود کودک با ۳ نسخه از کروموزوم ۲۱ یا «تریزومی» مواجه می‌­شود. این ماده ژنتیکی اضافی، سبب مشکلات سلامتی و سندروم داون می­‌شود.

_

 سندروم داون و مشکلات پزشکی

 سندروم داون و مشکلات پزشکی

کودکان مبتلا به سندرم داون ممکن است انواع مسائل مربوط به سلامت را تجربه کنند. نیمی از آنها با مشکلات نقص مادرزادی قلب متولد می­‌شوند. مشکلی در ساختار قلب، که در طول بارداری بروز می­‌دهد.  

بیشتر کودکان مبتلا به نقص قلب، دچار پرفشاری خونِ ریوی می­‌شوند؛ وضعیتی که اگر درمان نشود می­‌تواند باعث آسیب طولانی‌مدت به ریه شود. سایر مسائل مربوط به سلامت که معمولاً کودکان مبتلا به سندروم داون را تحت‌تأثیر قرار می­‌دهد:

نقص کانال دهلیزی-بطنی

مجرای شریانی باز

مشکلات بصری

عفونت گوش

تترالوژی فالوت

از دست دادن شنوایی

بیماری آپنه خواب انسدادی

پرفشاری خون ریوی

علائم رشد، شناختی و رفتاری

علائم رشد، شناختی و رفتاری

بیشتر کودکان مبتلا به سندروم داون، دیرتر از دیگر کودکان به نقاط عطف رشد خود می­‌رسند، که شامل توانایی راه رفتن و صحبت کردن است. اغلب آنها، ناتوانی­‌های ذهنی خفیف تا متوسط دارند و ممکن است با چالش­‌های خاصی در حوزه‌ی توجه، حافظه کلامی و ارتباط بیانی روبرو باشند.

مشکلات رفتاری مانند خیره­‌سری، تکانش‌گری، و بد‌اخلاقی ممکن است در بین کودکان مبتلا به سندرم داون رایج‌­تر باشد. بیشترِ این کودکان برای درک و پردازش اطلاعات، با صدای بلند با خود صحبت می‌­کنند.

به بیانی دیگر، اکثر کودکان مبتلا به سندرم داون، مهارت­‌های اجتماعی قوی دارند. بیشترشان از همان نوزادی از ارتباط کلامی برای ارتباط با دیگران استفاده می­‌کنند. آن­ها اغلب یادگیرنده‌های بصریِ قوی هستند. هنگامی که اطلاعات را ببینند بهتر درک می‌­کنند، چه با عکس، چه اشیا، و چه روی نمایشگر.

بسیاری از کودکان مبتلا به سندرم داون، خواندن کلمات را زود­تر از والدین یا معلم خود یاد می‌گیرند.

مشخصات فیزیکی سندروم داون

مشخصات فیزیکی سندروم داون

کودکان مبتلا به سندرم داون برخی از ویژگی‌­های ظاهری زیر را دارند:

_

تشخیص سندروم داون پس از تولد

تشخیص سندروم داون پس از تولد

سندرم داون می‌­تواند پس از تولد نوزاد نیز تشخیص داده شود. پزشکان بالینی بر اساس معاینه‌ فیزیکی می‌توانند بگویند که کودک نیاز به آزمایش سندروم داون دارد یا نه.

آزمایش اول، آزمایش خون سریع، وجود مواد اضافی از کروموزوم ۲۱ را تأیید می‌­کند. نتایج این تست طی چند روز در دسترس است.

«تست کاریوتیپ» یک آزمایش خون است که نتایج آن ۱ تا ۲ هفته طول می‌­کشد.

تشخیص سندروم داون

سندرم داون می­‌تواند در طول بارداری با آزمایش­‌های پیش از تولد شناسایی یا پس از تولد با آنالیز کروموزومی که کاریوتیپ نام دارد، تشخیص داده شود.

آزمایش‌های پیش از تولد

آزمایش‌­های پیش از تولد، آزمایش­‌های انتخابی است که می‌تواند در طول بارداری برای شناسایی جنسیت جنین، سن، اندازه و جایگاهش در رحم انجام شود. آزمایش­‌های قبل از تولد، بیماری­‌های کروموزمی مانند سندروم داون، نقص مادرزادی قلب، و دیگر بیماری‌­های ژنتیکی را نیز شناسایی می‌کند.

آزمایش قبل از تولد و زمان‌بندی

به‌طور ایده‌­آل، بهترین زمان برای فکر کردن در مورد آزمایشِ قبل از تولد، پیش از لقاح است. احتمال دارد دکتر سابقه­‌ی پزشکی خانوادگی را بررسی کند تا احتمال ابتلای جنین به بیماری ژنتیکی مانند سندروم داون را مورد سنجش قرار دهد. گاهی اوقات، پزشک طبق این بررسی­‌ها، آزمایش قبل از تولد را برای برخی بیماری­‌ها پیشنهاد می‌کند.

لازم است بدانید که والدین قبل از تصمیم به آزمایشِ پیش از تولد، باید همه­ گزینه‌ها، و مزایا، و مضرات آنها را در نظر بگیرد.

تست غربالگری

تست‌­های غربالگری احتمال سندرم داون و دیگر بیماری‌­های پزشکی را بدون ارائه تشخیص قطعی مشخص می­‌کند.

انواع مختلف تست غربالگری شامل:

  • آزمایش خون که سطح پروتئین و هورمون را در خانم­‌های باردار اندازه می‌گیرد.
  • سونوگرافی: روش عکس‌برداری غیرتهاجمی که از امواج صدا برای تولید عکس جنین استفاده می‌شود. سونوگرافی می‌تواند بیماری مادرزادی قلب و دیگر تغییرات ساختاری مانند پوست اضافی بر روی گردن که می‌تواند نشان‌دهنده­‌ی سندروم داون باشد را تشخیص دهد.

پزشکان بالینی، از نتیجه‌­ی آزمایش خون و سونوگرافی با هم برای تخمین احتمال ابتلای جنین به سندروم داون استفاده می‌­کنند.

طبق نتیجه آزمایش غربالگری و سن مادر، ممکن است پزشک آزمایش­‌هایی مانند MaterniT 21 و Panorama را برای بررسی DNA جنین در خون مادر پیشنهاد دهد. این آزمایش­‌های نسبتاً جدید، کم یا زیاد بودنِ احتمال ابتلای جنین به سندروم داون را نشان می‌دهند. این آزمایش­‌ها تشخیصی نیستند و به‌طور قطع احتمال ابتلای جنین به سندروم داون را نشان نمی‌دهند.

آزمایش‌های تشخیصی

آزمایش‌­های تشخیصی می­‌توانند با احتمال ۱۰۰درصد تشخیص دهند که جنین مبتلا به سندروم داون است یا نه. البته به دلیل این که آزمایش­‌ها نیاز به استفاده از سوزن برای به دست آوردن نمونه­ از رحم دارند، خطر سقط جنین و دیگر عوارض را افزایش می‌دهند.

گزینه‌­های آزمایش تشخیص شامل:

  • نمونه­‌گیری از پرز­های جنین (CVS)، روش تشخیصیِ پیش از تولد که بافت کوچکی از جفت جنین برای آزمایش‌­های خاص برداشته می­‌شود. CVS برای تشخیص هر نوع بیماری که شامل ناهنجاری­‌های خاص در کروموزوم مانند سندرم داون است، استفاده می‌شود. این آزمایش معمولاً در طول ۳ ماه اول، بین ۱۰ تا ۱۴ هفتگی بارداری انجام می‌شود.
  • آمنیوسنتز، روش تشخیصیِ پیش از تولد که سوزن در کیسه‌­ی آمنیوتیک فرو برده می‌­شود. آمنیوسنتز برای شناسایی سندروم داون و دیگر ناهنجاری­‌های کروموزومی استفاده می‌شود. این آزمایش معمولاً در ۳ ماهه‌­ی دوم، ۱۵ هفته پس از بارداری انجام می­‌گیرد.
آزمایش بیماری‌های مرتبط
  • در سونوگرافی، از امواج صدا برای تولید تصویر از اندام­‌های داخلی جنین استفاده می‌­شود. بنابراین پزشکان بالینی می‌توانند نشانه‌­های سندروم داون و دیگر بافت‌های ممکن دیگر مانند روده را بررسی کنند.
  • در اکوکاردیوگرافی، از امواج صوتی برای تولید تصویر قلب استفاده می‌شود بنابراین پزشک می‌تواند علائم نقص مادرزادی قلب را بررسی کند.
  • ام‌آر‌آی جنین، تصویری از اندام­‌های داخلی جنین مثل مغز و روده را در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.