همه‌چیز درباره

برفک دهان

برفک عفونت رایج در دهان نوزادان است. این بیماری توسط مخمر‌هایی مانند قارچ‌ کاندیدا ایجاد می‌شود و ممکن است آزار‌دهنده باشد اما قابل‌درمان است. برفک دهان، رایج‌ترین عفونت قارچ دهانی در نوزادان و کودکان است. معمولاً بیماری جدی نیست اما می‌تواند آزار‌دهنده باشد و منجر به سختی در خوردن شود.

پس از ابتلا به برفک دهان چه اتفاقی ‌میوفتد؟

_

پس از ابتلا به برفک دهان چه اتفاقی میوفتد؟

داشتن مخمر در بخش‌های مختلف بدن طبیعی است. به طور معمول مخمر‌ها علائمی ایجاد نمی‌کنند. هرچند، اگر بیش از حد معمول مخمر وجود داشته باشد یا سیستم ایمنی قادر به از بین بردن آن‌ها نباشد ممکن است علائمی ظاهر شوند.

مخمر‌ها یا قارچ کاندیدا می‌توانند در بثورات پوشک یا بثورات دیگر مکان‌های مرطوب مانند زیر چانه ظاهر شوند. این بیماری می‌تواند نوک پستان‌های مادران شیر‌ده را تحت‌تأثیر قرار دهد. نوزادان تازه متولد شده می‌توانند علائم قارچ کاندیدا را در زمان تولد یا کمی پس از تولد داشته باشند. برفک دهان معمولاً در هفته‌ها یا ماه‌های اول زندگی کودک ظاهر می‌شود. اگر نوک پستان‌های مادر شیرده تحت‌تأثیر قرار بگیرد ممکن است عفونت به دهان کودک سرایت کند. این که چرا برخی ازکودکان علائم دارند و برخی دیگر هیچگونه علائمی از خود نشان نمی‌دهند ناشناخته است.

icon About

تشخیص برفک دهان

پزشک نوزاد را معاینه می‌کند و به دنبال نشانه‌های آشکار‌کننده‌ی برفک می‌گردد. گاهی اوقات، ممکن است یک سواب یا نمونه از بافت عفونی تهیه کرده و در زیر میکروسکوپ آن را بررسی کند. اگر عفونت کاندیدا مشاهده شود، ممکن است نمونه برای تشخیص کشت داده شود.

در بیماری دیابت نوع ۲، بدن قادر به استفاده‌ی صحیح از انسولین نیست یا انسولین را به مقدار کافی تولید نمی‌کند.

اسهال یا مدفوع آبکی در کودکان، معمولا در طی چند روز خود‌به‌خود از بین می‌رود ولی در صورت تداوم، نیازمند بررسی است.

زمانی که سیستم ایمنی غذا را به‌عنوان ماده‌ی مخرب شناسایی می‌کند، حساسیت غذایی اتفاق می‌افتد.

علت ابتلا به برفک دهان چیست؟

_

علت ابتلا به برفک دهان چیست؟

در بیشتر مواقع در داخل دهان مقدار کمی از قارچ کاندیدا زندگی می‌کند. این قارچ‌ها معمولاً توسط سیستم ایمنی و دیگر میکروب‌‌ها که اغلب در داخل دهان زندگی می‌کنند، کنترل می‌شود. هرچند، زمانی که سیستم ایمنی ضعیف می‌شود، قارچ‌ها رشد می‌کنند و منجر به زخم و ضایعات در داخل دهان و زبان می‌شوند.

برفک دهان درکودکان ممکن است به دلیل سیستم ایمنی که کامل بالغ نشده است اتفاق بیفتد. زیرا این کودکان کمتر قادر به مبارزه با عفونت هستند. عفونت برفک دهان می‌تواند پس از درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها اتفاق بیفتد زیرا، آنتی‌بیوتیک‌ها سطح باکتری‌های مفید در دهان را کاهش می‌دهند و به قارچ اجازه‌ی رشد می‌دهند.

علائم برفک دهان

علائم برفک دهان

علائمی که ممکن است یک دفعه اتفاق بیفتند:

بدون درمان، تعداد و اندازه ضایعات کم‌کم افزایش می‌یابد، حتی با وجود درمان، خلاص شدن از آنها دشوار خواهد بود.

بیشتر نوزادان به برفک دهان مبتلا نمی‌شوند، اما ممکن است هنگام غذا خوردن اگر دهانشان زخم باشد نسبت به این بیماری تحریک‌پذیر باشند.

پیشگیری

پیشگیری

اگر خانمی در دوران بارداری دچار عفونت قارچی واژن باشد، باید با پزشک مشورت کند. اگر این عفونت از بین نرود، ممکن است در حین زایمان به نوزاد منتقل شود. علائم این بیماری شامل خارش واژن و ترشحات سفید پنیری است.

خانم‌هایی که در دوران شیردهی دچار ترشح یا درد نوک پستان می‌شوند باید به پزشک خود اطلاع دهند تا وجود عفونت قارچی در نوک سینه‌ها توسط پزشک معاینه شود. این عفونت می‌تواند به دهان نوزاد شیرخوار منتقل شود.

در حین شیردهی، از پدهای سینه بدون مانع پلاستیکی استفاده کنید، زیرا می‌تواند منجر به رشد کاندیدا شود.

از استریل بودن پستانک و شیشه شیر اطمینان حاصل کنید. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که کاندیدا بر روی پستانک‌ها، به خصوص پستانک‌های پلاستیکی شایع است. اما ارتباطی بین پستانک و عفونت کاندیدا یافت نشده است.

درمان برفک دهان

_

درمان برفک دهان

اگر پزشک کاندیدا را تشخیص دهد، درمان مناسب را تجویز خواهد کرد.

برفک دهان در نوزادان اغلب در عرض ۲ هفته ناپدید می‌شود و ممکن است به والدین یا پرستاران توصیه شود که عفونت را بدون استفاده از دارو کنترل کنند.

گاهی اوقات، پزشک قطره یا ژلی را تجویز می‌کند که باید در داخل دهان پخش شود، نه این که فقط روی زبان گذاشته شود.

اگر نوزاد شیر مادر می‌خورد، ممکن است نوک سینه‌های مادر نیز همزمان نیاز به درمان داشته باشد تا از انتقال عفونت جلوگیری شود.

از آنجایی که برفک دهان ممکن است بر تغذیه تأثیر بگذارد، در صورت تداوم علائم باید به پزشک اطفال اطلاع داده شود.

درمان‌های طبیعی برفک دهان

_

درمان‌های طبیعی برفک دهان

بر اساس سن نوزاد، ممکن است پزشک افزودن لاکتوباسیلوس‌ها را از طریق ماست به رژیم غذایی کودک پیشنهاد دهد. لاکتوباسیلوس‌ها باکتری‌های خوب را فراهم می‌کنند که ممکن است به خلاص شدن از شر قارچ‌ها کمک کنند.

داروهای طبیعی دیگری مانند عصاره‌ی دانه گریپ فروت، روغن نارگیل، بنفشه، روغن درخت چای و جوش شیرین برای درمان برفک دهان در نوزادان پیشنهاد شده است.

هرچند، عصاره‌ی دانه‌ی گریپ‌فروت می‌تواند حاوی موادی باشد که حتی برای بزرگسالان مضر باشد. همچنین هیچ‌گونه تأثیر موثر بر بیماری‌ها توسط این عصاره یافت نشده است.

داروهای طبیعی نیز حاوی مواد شیمیایی هستند. قبل از دادن هر نوع دارویی به نوزاد با پزشک مشورت کنید.

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.