همه‌چیز درباره

زردی یا یرقان

کودکان مبتلا به یرقان، چشم و پوست مایل به رنگ زرد دارند که اغلب از چشم شروع می‌‌شود و به سمت پایین بدن منتقل می‌شود. زردی نشانه‌ی بیماری است که هیپربیلی‌روبینی (Hyperbilirubinemia) نام دارد. هنگامی که محصول زائد بیلی‌روبین در خون تجمع پیدا کند، هیپربیلی‌روبینی ایجاد می‌شود. هیپربیلی‌روبینی در نوزادان یک بیماری موقت است ولی می‌تواند نشانه‌ی بیماری جدی هم باشد. تشخیص و درمان زود‌هنگام برای جلوگیری از افزایش سطح بیلی‌روبین اهمیت دارد. در کودکان بزرگ‌تر، یرقان ممکن است نشان‌دهنده‌ی بیماری کبدی باشد.

_

علت زردی در نوزاد

علت زردی در نوزاد

بیلی‌روبین ماده­‌­ی قهوه‌ای یا زرد‌رنگی است که با تجزیه‌­ی گلبول­‌های قرمز ایجاد می­‌شود. در طول بارداری جفت بیلی‌روبین را دفع می‌­کند. پس از تولد، کبد کودک باید این کار را بر عهده بگیرد. رنگ بیلی‌روبین سبب می­­‌شود چشم‌­ها و پوست کودک زرد رنگ شود.

علل مختلفی وجود دارد که موجب زردی در نوزاد می‌شود:

زردی فیزیولوژیک

پاسخ طبیعی به توانایی محدود کودک برای دفع بیلی‌روبین در روز‌های اول زندگی است.

زردی ناشی از همولیز

بیماری است که در نتیجه‌ی تجزیه‌ی زیاد گلبول‌های قرمز خون در اثر بیماری همولیکتیک در نوزادان، پلی‌سیتمی یا خونریزی ایجاد می‌شود

زردی شیردهی

در بعضی کودکان در هفته‌ی اول به دلیل کم بودن شیر مصرفی یا کم‌آبی بدن اتفاق می‌افتد.

عملکرد نا‌کافی کبد به علت عفونت یا دیگر عوامل

انسداد مجاری صفرا

زردی شیر مادر

در بعضی کودکان در هفته‌ی دوم زندگی یا بعد‌ها به علل نامشخص اتفاق می‌افتد؛ ممکن است به علت ماده‌ای در شیر باشد که جذب مجدد بیلی‌روبین را آسان می‌کند یا به دلیل تولید نابالغ بیلی‌روبین در کبد باشد.

کلستاز

بیماری نادر که به دلیل مشکل در تولید یا جریان صفرا ایجاد می‌شود.
icon About

تشخیص زردی در نوزادان

یرقانی که در ۲۴ ساعت اول زندگی نوزادان ظاهر می‌شود کاملاً جدی است و معمولاً نیاز به درمان فوری دارد. زردی که بعداً ظاهر می‌شود طبیعی است و اغلب بدون درمان از بین می‌رود. هر چند، تداوم زردی پس از هفته‌ی دوم زندگی، ممکن است علامت مشکلات جدی کبد باشد که باید توسط دکتر ارزیابی شود.

سندرم داون بیماری است که در آن کودک با یک کروموزوم اضافی متولد شده و باعث تأخیر در رشد کودک می‌شود.

عفونت ادراری، نوعی عفونت باکتریایی است که در صورت درمان نشدن، می‌تواند منجر به درد و عوارض در کودک شود.

زمانی که سیستم ایمنی غذا را به‌عنوان ماده‌ی مخرب شناسایی و یک واکنش آلرژیک ایجاد می‌کند، حساسیت غذایی اتفاق می‌افتد.

_

تشخیص زردی در کودکان بزرگ‌تر

تشخیص زردی در کودکان بزرگ‌تر

مهم نیست که کودک در چه سنی باشد. پزشک ایتدا معاینه‌­ی فیزیکی انجام داده و به دنبال علائم قابل‌مشاهده خواهد بود. همچنین امکان دارد دکتر آزمایش­‌های زیر را برای تشخیص علت ابتلای کودک به زردی تجویز کند:

_

علت زردی در کودکان بزرگ‌تر

علت زردی در کودکان بزرگ‌تر

ممکن است زردی در کودکان بزرگ‌تر، علامت انسداد مجاری صفرا یا به علت بیماری کبد که از تولید بیلی‌روبین احتمالی جلوگیری می‌­کند، باشد. بیماری­‌های زیر می­‌توانند باعث زردی در کودکان بزرگ‌­تر شوند:

زردی چگونه درمان می‌شود؟

زردی چگونه درمان می‌شود؟

پزشک بر اساس عوامل زیادی از جمله علت و نتیجه‌­ی آزمایش خون تصمیم خواهد گرفت که زردی چگونه درمان شود. اگرچه نمی‌­توان از زردی به‌طور کامل جلوگیری کرد، درمان زود‌هنگام برای جلوگیری از افزایش بیلی‌روبین به سطح خطرناک مهم است. درمان برای نوزادان ممکن است شامل:

این روش از نور طیف آبی برای کاهش سطح بیلی‌روبین استفاده می‌کند. این نوع نور، بیلی‌روبین را به ترکیب محلول در آب که می‌تواند از ادرار دفع شود، تبدیل می‌کند. این درمان ممکن است ساعت‌ها طول بکشد. پزشک دائماً موقعیت کودک را تغییر می‌دهد تا کل پوست بدن کودک در معرض نور قرار بگیرد. چشم‌های کودک باید محافظت شود. پزشک در طول درمان، دما و سطح بیلی‌روبین را کنترل می‌کند.

این روش نوعی فتوتراپی است. پتوی فیبر نوری که بیلی‌بلنکت نیز شناخته می‌‌شود، زیر کودک قرار داده می‌شود. پتوی فیبر نوری کودک را برای کاهش بیلی‌روبین در نور حمام می­‌کند و می‌تواند به تنهایی یا با فتوتراپی مورد استفاده قرار بگیرد.

تعویض خون، روشی‌ست که برای کاهش سطح بیلی‌روبین استفاده می‌شود. در طول درمان، پزشک مقدار کمی خون را تزریق و دفع می‌کند. اگر سطح بیلی‌روبین بالا بماند، امکان تکرار این درمان وجود دارد.

احتمال دارد توقف شیر­دهی به­‌خاطر زردی شیردهی فقط به مدت ۱ یا ۲ روز توصیه شود. شیردهی پس از پایین آمدنِ سطح بیلی‌روبین، از سر گرفته می­‌شود.

درمان­‌های دیگری نیز وجود دارند که بر مدیریت علت زردی و کاهش سطح بیلی‌روبین تمرکز دارند.

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.