همه‌چیز درباره

سردرد

بسیاری از کودکان در مقطعی از زمان سر‌درد را تجربه می‌کنند. اغلب کودکان هر‌ از گاهی سردرد دارند، ولی گاهی اوقات سردرد‌های مکرری را تجربه می‌کنند که ممکن است زندگی روز‌مره‌ی آنها را مختل کند.

رفلاکس معده هنگامی اتفاق می‌افتد که محتویات معده به مری بازگردد. روش غذا دادن به کودک، بر رفلاکس تأثیر دارد.

یبوست، نوعی بیماری است که در آن حرکت روده کاهش یافته و یا دفع مدفوع برای کودک، دشوار و دردناک می‌شود.

زخم معده

زخم معده هنگامی اتفاق می‌افتد که ضخامت لایه مخاطی که از معده در برابر مایعات گوارشی محافظت می‌کند، کاهش یابد.

_

علت سردرد در کودکان

علت سردرد در کودکان

سر­درد علل مختلفی دارد و به‌­طور کلی به دو بخش تقسیم می­‌شود: سر­­دردهای اولیه و سردردهای ثانویه. سردرد­های ثانویه به علت سایر بیماری­‌ها ایجاد می­‌شود. سر­درد­های اولیه که کودکان و بزرگسالان تجربه می‌­کنند اغلب شامل سر­درد­های میگرنی و سردردهای تَنشی هستند.

تشخیص سردرد

تشخیص سردرد

در صورتی کودک سردرد را تجربه کند، اولین کاری که باید انجام شود درک کامل علائم اوست. ثبت سردرد­های او در دفتر یادداشت سردرد، می‌تواند در درک بهتر علائم کودک، دانستن علل و محر­ک‌­های ممکن و این که سر­درد هر چند وقت یک­بار اتفاق می‌افتد، کمک‌کننده باشد. این گونه ثبت، روش خوبی برای به اشتراک گذاشتنِ اطلاعات با پزشک است. پزشک برای تشخیص نوع سر­درد کودک، علت و توصیه‌ی درمانی، ابتدا سابقه‌­ی پزشکی او را بررسی­ می­‌کند، با والدین و کودک در مورد علائم صحبت کرده، و معاینات و تست‌های عصبی را انجام می­‌دهد. سؤال­‌هایی که ممکن است پزشک بپرسد شامل موارد زیر است:

اگر علائم کودک نشان‌دهنده‌ی سر­درد اولیه (سر­درد میگرنی، تنشی) و نتایج آزمایش عصبی، طبیعی باشد، آزمایش‌های تشخیصیِ دیگر، ضروری نیست.

_

ارتباط سردرد با سایر بیماری‌ها

ارتباط سردرد با سایر بیماری‌ها

کودک ممکن است بسته به نوع سر­درد، درجات مختلفی از علائم و شدت سر­درد را داشته باشد. ممکن است برخی سردرد­ها جدی‌تر باشند. علائمی که علت‌های زمینه‌­ای جدی را به علت سردرد نشان­ می‌دهند شامل موارد زیر است:

علائم سر­درد ممکن است شبیه بیماری‌های دیگر باشد. در این موارد حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید.

درمان سردرد

درمان سردرد

درمان­‌های خاصی که ممکن است توسط پزشک تجویز شود بر اساس موارد زیر است:

هدف نهایی از درمان، جلوگیری از بروز مجدد سر­درد است. مدیریت پزشکی بر شناساییِ صحیح نوع سر­درد متکی است که شامل موارد زیر است:

سر­دردهای میگرنی ممکن است به مدیریت دارو­یی خاصی نیاز داشته باشند:

برخی سر­درد­ها نیازمند مراقب پزشکی فوری مانند بستری شدن در بیمارستان یا مشاهده‌­ی بیمار، آزمایش‌­های تشخیصی، یا حتی جراحی هستند. درمان هر فرد با توجه به وسعت بیماری‌های زمینه­‌ای که سبب سر­درد می­‌شوند متفاوت است. همچنین میزان بهبودی هر کودک، بر اساس نوع سر­درد و دیگر مشکلات سلامتی که ممکن است درگیر باشد، متفاوت است.

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.