همه‌چیز درباره

اختلال طیف اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم، نوعی بیماری عصبی تکاملی است، به‌طوری‌که رشد و رفتار کودک را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. تعداد کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم از دهه 80 میلادی در حال افزایش است. پزشکان و خانواده‌ها تا حدودی قادر به تشخیص اوتیسم هستند.

دیابت نوع ۱‌ نوعی بیماری خود­ایمنی است که سیستم ایمنی بدن به سلول‌های تولیدکننده‌ی انسولین حمله می‌کند.

در بیماری دیابت نوع ۲، بدن قادر به استفاده‌ی صحیح از انسولین نیست، یا انسولین را به مقدار کافی تولید نمی‌کند.

کم‌کاری مادرزادی تیروئید به دلیل ناتوانی رشد غده تیروئید رخ می‌دهد و از بدو تولد کودک وجود دارد.

_

اختلال طیف اوتیسم چیست؟

اختلال طیف اوتیسم چیست؟

اختلال طیف اوتیسم که به عنوان  ASD نیز شناخته می­‌شود، اختلال پیچیده‌ای از رشد مغز است که در پسران تقریباً چهار برابر بیشتر از دختران اتفاق می‌افتد. ممکن است هر کودک به­‌طور متفاوتی تحت‌تأثیر قرار بگیرد ولی تقریباً همه­‌ی آن­ها این علائم را تجربه می‌­کنند:

مشکل در ارتباطات

رفتار‌های تکراری و محدود

مشکل تعاملات اجتماعی

علاقه‌های غیر‌معمول

_

علت اختلال طیف اوتیسم

علت اختلال طیف اوتیسم

برخلاف تلاش­‌های فراوان، علت اصلی اختلال طیف اوتیسم ناشناخته است. علل در کودکان مختلف، متفاوت است. محققان عوامل خطر خاصی را شناسایی کرده‌­اند مانند داشتن خواهر یا برادر مبتلا به اختلال طیف اوتیسم. ولی بیشترِ کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم، این عوامل را ندارند.

بسیاری از مطالعات نشان می­‌دهند علت هر چه که باشد، سبب تغییر در ساماندهی ارتباطات مغز می‌شود. بیشتر دانشمندان موافق هستند که ژنتیک در اختلال طیف اوتیسم نقش دارد. هر چند ژن­‌ها و تغییرات کروموزومی مختلف با اختلال طیف اوتیسم مرتبط هستند ولی بیشتر علت­‌های ژنتیکی همچنان ناشناخته هستند. برخی از این تغییرات DNA ممکن است از والدین به ارث برسند درحالی‌که دیگر تغییرات فقط در کودکان اتفاق می‌افتد. گاهی عفونت یا آسیب قبل از تولد یا وضعیت پزشکی ممکن است در اختلال طیف اوتیسم نقش داشته باشد.

در‌حالی‌که گفته می­‌شود برخی واکسن­‌ها می­‌تواند سبب اختلال طیف اوتیسم شود، مطالعات متعدد نشان داده است که واکسن، ارتباطی با اوتیسم ندارد.

علائم و عوامل اختلال طیف اوتیسم

علائم و عوامل اختلال طیف اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم هر کودک را بطور متفاوت تحت­‌تأثیر قرار می‌­دهد. غیر­ممکن است که به راحتی بتوان گفت کودکی در سطح پایین طیف اوتیسم و کودکی دیگر در سطح بالای طیف اوتیسم است. در عوض، هر کودک استعداد­ها و چالش‌های گوناگونی را خواهد داشت. هرچند علائم اوتیسم از نظر شدت متفاوت است. رفتارهای اصلی که اختلال طیف اوتیسم را توصیف می‌کند، شامل موارد زیر است:

علائم اصلی اختلال طیف اوتیسم به روش‌­های مختلف نشان داده می­‌شود. برخی کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم غیر­کلامی هستند، ولی می‌­توانند ارتباط برقرار کردن به دیگر روش‌­ها را یاد بگیرند. برخی در صحبت کردن خوب هستند اما در استفاده از زبان­‌های دیگر برای برقراری ارتباط با دیگران خوب نیستند. برخی رفتار­های غیر­طبیعی دارند، برخی نه. برخی اختلالات شدید شناختی دارند و بعضی بسیار باهوش هستند. بعضی از کودکان آسان­گیر هستند در­ حالی­ که برخی دیگر به راحتی کلافه می‌شوند و ممکن است تهاجمی رفتار کنند یا به خودشان آسیب بزنند.

در برخی از کودکان، به خصوص در کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم که علائم در آن­ها کمتر دیده می­‌شود، ممکن است علائم تا دوران راهنمایی، نوجوانی یا جوانی تا زمانی که نیاز­های اجتماعی افزایش یابند، ظاهر نشوند.

معمولاً این علائم در سال­‌های اول زندگی اتفاق می‌افتد. ممکن است تفاو‌ت‌­های جزئی را قبل از تولد یک‌سالگی کودک متوجه شوید؛ مثلا برقرار نکردنِ ارتباط چشمی، استفاده نکردن از زبان بدن، و یا پاسخ ندادن به صدا­ها می­‌تواند از علائم زود­رس اوتیسم باشد. گاهی کودک در ابتدا به‌طور عادی رشد می‌کند ولی بعد­ها در حدود ۱۸ تا ۲۴ ماهگی، مهارت‌های جدید بدست نمی‌­آورد و یا حتی شروع به از دست دادن مهارت­‌هایش می­‌کند.

_

تشخیص و درمان

تشخیص و درمان

در حال حاضر تست آزمایشگاهی مشخصی برای اختلال طیف اوتیسم وجود ندارد، هرچند تحقیقات به دنبال نشانگر­های زیستی شامل آزمایش‌های ژنتیکی و آزمایش­‌های عکس­برداری از مغز (متفاوت از نوار مغزی EEG) هستند. برنامه­‌ی تحقیقاتی اوتیسم به دنبال نشانگرهای زیستی در کودکان ۶ماهه است.

در حال حاضر، اختلال طیف اوتیسم بر اساس علائم و رفتار کودک تشخیص داده می‌­شود. معمولاً پزشک مراقبت‌های اولیه اطفال، ارزیابی توسط متخصص را پیشنهاد می‌­دهد.

ارزیابی اختلال طیف اوتیسم (ASD)

تخمین‌­ها بسیار گسترده است ولی آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری­‌ها در آمریکا در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده است که از هر ۵۴ کودک، یک نفر به اختلال طیف اوتیسم مبتلاست. با توجه به آزمایش­‌های مختلف با روش‌­های گوناگون و تفسیر­های متفاوت، اطلاع از ارقام واقعی سخت است. اختلال طیف اوتیسم، کودک را با درجات مختلف تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. یک ارزیابی دقیق توسط متخصصان رشد و رفتار کودک می‌تواند در شناسایی نقاط قوتی که در یادگیری کودک و استعدادهایی که ممکن است نیاز باشد تا بیشتر روی آن کار شود، کمک ­کند چرا که تغییر رفتار کودک با تغییر سن وی اهمیت دارد.

در گذشته، اختلال طیف اوتیسم به عنوان چندین اختلال جدا شناخته می‌­شد، مانند اختلال در‌خود‌ماندگی، اختلال نافذ رشد (متفاوت از اختلال فراگیر رشد طبقه‌بندی نشده) و اختلال سندروم آسپرگر (Asperger’s disorder).

درمان‌های رفتاری اختلال طیف اوتیسم

اگر به‌تازگی تشخیص داده شده‌­است که کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم است ممکن است احساس کنید وارد یک پیچ­‌و‌خم شده­‌اید. به عنوان والدین کودک، لازم است برای یافتن بهترین روش‌های درمانی در برقراری ارتباط، داشتن تعاملات پر‌مفهوم با دیگران، و توسعه­ مهارت­‌های مورد نیاز کودک تلاش کنید.

انواع درمان­‌های رفتاری فشرده می­‌تواند به کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم کمک کند تا مهارت‌های زبانی، اجتماعی و استعدادی را بسازد.

روش‌­های درمانی و راهبرد­های آموزشی خاصی که نیازهای کودک را هنگام بازی با نقاط قوت او برطرف می کند، توصیه می‌شود؛ برای مثال، بعضی کودکان یادگیرندگان بصریِ قوی هستند. ممکن است چیزی را که به زبان بیان می­‌کنید متوجه نشوند ولی می‌­توانند فوراً یک ایده جدید را از روی عکس درک کنند. ممکن است بعضی از کودکان نتوانند صحبت یا ارتباط چشمی خوبی برقرار کنند ولی می‌توانند درخواست­‌ها و توضیحات گفتاری را درک کنند.

در هر صورت، متخصصان موافقند که درمان باید هرچه زود­تر شروع شده، فشرده و ساختار‌­مند و یک‌به‌یک یا در گروه­‌های کوچک انجام شود. همین‌طور باید شامل فعالیت خانواده باشد.

اغلب کودکان چندین درمان متفاوت را دریافت می‌کنند. تأثیرگذاری هر درمان باید به­‌صورت مکرر ارزیابی شود تا اگر نیاز به تغییر باشد اِعمال شود.

چگونه بفهمیم کودک‌مان مبتلا به اوتیسم است؟

چگونه بفهمیم کودک‌مان مبتلا به اوتیسم است؟

علائمی که باید والدین کودک به آن دقت کنند شامل موارد زیر است:

مهم است به یاد داشته باشید که کودک در حال رشد هم علائم بالا را نشان می‌­دهد، مانند تکان دادن بازو­ها هنگامی که هیجان‌­زده هستند. در کودکان مبتلا به اوتیسم، این رفتار­ها بارز­تر و پر‌تکرار­تر هستند و تمایل دارند سد راه کار­های دیگر شوند. گاهی اختلال­‌های عصبی-تکاملی مانند زبان یا اختلال شناختی، علائمی شبیه اختلال طیف اوتیسم دارند.

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.