همه‌چیز درباره

پای پرانتزی

پای پرانتزی نوعی بیماری است که پا‌های کودک از زانو به سمت بیرون متمایل می‌شوند. زمانی که یک کودکِ مبتلا به پا‌ی پرانتزی، صاف بایستد، به‌طوری که انگشتان پا به سمت بیرون متمایل شوند، مچ‌ها ممکن است با هم تماس حاصل کنند ولی زانو‌ها از هم جدا خواهند‌ بود.

_

رشد پا و زانوهای کودکان

رشد پا و زانوهای کودکان

پا­ی پرانتزی، جزء طبیعی رشد در کودکان و نوزادان است. در کودکان، پا­ی پرانتزی دردناک یا ناخوشایند نیست و در توانایی راه رفتن، دویدن یا بازی کردن کودک اختلال ایجاد نمی­‌کند. معمولاْ پس از ۱۸ تا ۲۴ ماهگی پا­ی پرانتزی در کودکان برطرف می‌شود. در موارد نادر، پا­ی پرانتزی می‌تواند نشان‌دهنده‌­ی اختلال در رشد باشد.

پا‌ی پرانتزی در نوزادان

معمولاْ از بدو تولد تا ۲۴ ماهگی اتفاق می‌افتد.

کودکان

در سن ۳ تا ۵ سالگی کودکان ممکن است با بیماری زانوی ضربدری مواجه شوند. در این حالت، زانو‌ها به سمت داخل متمایل می‌شوند.

نوپایان

از ۲۴ ماهگی تا ۳۶ ماهگی پا‌های نوپایان صاف می‌شود.

رشد کودک

با رشد کودک، پا‌هایش به صاف شدن ادامه می‌دهند. در ۷ تا ۸ سالگی یا نزدیک به نوجوانی الگوی راه رفتن کودکان به‌طور معمول طبیعی یا نزدیک به نرمال می‌شود.
_

علائم پاهای پرانتزی

علائم پاهای پرانتزی

icon About

چشم‌انداز بلندمدت برای کودکان مبتلا به پای پرانتزی

بیشتر کودکانِ با پا‌ی پرانتزی، بدون مشکل خاصی به رشد خود ادامه داده و قادر به راه رفتن، دویدن و بازی هستند. پا‌ی پرانتزی شدید یا پا‌ی پرانتزی که به علت سایر بیماری‌های زمینه‌ای رخ می‌دهد، اغلب نیاز به درمان دارد. درغیر این صورت، پا‌ی پرانتزی در این افراد می‌تواند منجر به ناهنجاری در پا‌ها، مشکل در راه رفتن یا دویدن و خطر بالای آرتروز در بزرگسالی شود.

اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی نوعی اختلال عصبی-تکاملی است که رشد و عملکرد سیستم عصبی در آن متفاوت است.

اوتیسم، نوعی اختلال عصبی تکاملی است که کودک در ارتباط با دیگران، درک و بیان ارتباطات، به مشکل برمی‌خورد.

زمانی که سیستم ایمنی غذا را به‌عنوان ماده‌ی مخرب شناسایی می‌کند، حساسیت غذایی اتفاق می‌افتد.

_

چه زمانی والدین باید نگران شوند؟

چه زمانی والدین باید نگران شوند؟

اگر کودکِ مبتلا به پا­ی پرانتزی با هر یک از علائم زیر مواجه است، ممکن است با بیماری­‌های جدی دیگری نیز درگیر باشد:

اگر کودک هر کدام از این علائم را داشته باشد، با پزشک اطفال یا متخصص ارتوپدی صحبت کنید.

چه‌چیزی سبب پای پرانتزی می‌شود؟

چه‌چیزی سبب پای پرانتزی می‌شود؟

پا­ی پرانتزی در سال اول زندگی کودک به عنوان جزء طبیعی رشد و بدون علتِ شناخته‌شده بروز می‌یابد. برخی از کودکان با پا­ی پرانتزی متولد می­‌شوند. با رشد کودک، فضای داخلی رحم تنگ‌تر شده و باعث خم شدن استخوان­‌های پاها می‌شود. در بیشتر موارد، پا­های کودکان با رشد آن­ها تصحیح می­‌شوند.

بیماری‌های خاص مانند بیماری بلانت (Blount’s disease)، بیماری‌­های متابولیکی و ناهنجاری­‌های استخوان ممکن است سبب خمیدگی پا­های کودک شود.

در این بیماری، درشت‌نی در یک یا هر دو پا­­ به­‌طور غیر‌طبیعی رشد کرده و موجب خمیدگی تیز در زیر زانوها می­‌شود. برخلاف پا­ی پرانتزی، بیماری بلانت با گذشت زمان شدت می‌یابد.

برخی بیماری‌های متابولیکی مانند راشیتیسم نیز می‌تواند منجر به پا­ی پرانتزی شود. راشیتیسم با عدم‌دریافت ویتامین D کافی از رژيم غذایی، اتفاق می‌افتد. کمبود ویتامین D، استخوان‌های کودک را ضعیف کرده و سبب خمیدگی پا­ها می­‌شود.

_

تشخیص پای پرانتزی

تشخیص پای پرانتزی

معمولا پا‌­ی پرانتزی زمانی که کودک با پا­های صاف و انگشتان رو به جلو می‌­ایستد، قابل‌مشاهده است. پزشک می­‌تواند شدت پا­ی پرانتزی را با نگاه کردن‌ به وضعیت پا­ها، زانو­ها، قوزک پای کودک و با اندازه‌گیری فاصله‌­ی بین زانو­ها تشخیص دهد. همچنین، مشاهده­‌ی کودک هنگام راه رفتن برای تشخیص چرخش و خمیدگی کمک‌کننده است.

بیشتر کودکان با پا­ی پرانتزی نیازی به اشعه‌­ی ایکس ندارند؛ گرچه، ممکن است متخصص ارتوپدی با دیدن علائم یا نشانه­‌هایی که امکان دارد با دیگر بیماری‌­ها مرتبط باشد، اشعه­‌ی ایکس را تجویز کند. چنین علائمی عبارتند از: پا­ی پرانتزی که پس از دو سالگی شدت می‌یابد، خمیدگی متقارن پا­ها، و لنگیدن در هنگام راه رفتن.

درمان پای پرانتزی

درمان پای پرانتزی

بیشتر کودکان با پا­ی پرانتزی، نیازی به درمان ندارند. پزشک، کودک را تحت­‌نظر قرار می‌دهد تا از بهبودی وضعیت پا‌ها به‌مرور زمان و به‌صورت خودبه‌خودی، اطمینان حاصل شود.

اگر پا­ی پرانتزی کودک به دلیل سایر بیماری­‌ها مانند راشیتیسم یا بیماری بلانت باشد، دکتر آن بیماری را درمان می­‌کند.

پزشک، عوامل زیادی را جهت یافتن بهترین درمان برای پا­های خمیده‌­ی کودک در نظر می‌گیرد:

اگر پا­های کودک، صاف رشد نکنند و یا پس از ۲ سالگی خمیدگی پا­ها شدت یابد، پزشک احتمالاً بریس‌های اصلاحی، و گاهی جراحی را پیشنهاد خواهد‌ داد.

_

چگونه سایر بیماری‌های مرتبط با پا­ی پرانتزی درمان می‌شوند؟

چگونه سایر بیماری‌های مرتبط با پا­ی پرانتزی درمان می‌شوند؟

درمان بیماری بلانت معمولاْ به صورت ترکیبی از اقدامات جراحی و غیر‌جراحی بوده و شامل پوشیدن بریس‌­های خاص است. بریس بلند پا (KAFO) باید در طول روز و شب پوشیده شود. بریس بلند پا، به‌هم‌فشردگی در ناحیه­‌ی زانو را برای رشد طبیعی پا­های کودک کاهش می­‌دهد. در کودکان مبتلا به بیماری بلانت، اگر بریس مشکل را حل کند، نیازی به جراحی نیست.

راشیتیسم با افزودن ویتامین D و کلسیم در رژیم غذایی کودک اصلاح می‌شود. کودکانی که مبتلا به راشیتیسم هستند، معمولا برای کمک به مدیریت بیماری، به متخصص غدد ارجاع داده می­‌شوند.

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.