همه‌چیز درباره

خروسک

خروسک، نوعی بیماری‌ست که به دلیل تورم را‌ه‌های هوایی و مشکل در تنفس، توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود. خروسک بیشتر در پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد.

اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی نوعی اختلال عصبی تکاملی است که رشد و عملکرد سیستم عصبی در آن متفاوت است.

آسم

آسم بیماری مزمنی است که منجر به تنگ شدن و تورم راه­‌های هوایی در ریه‌ها می‌شود و تنفس را مشکل می‌کند.

ذات‌الریه

بر­خلاف گذشته، بیشتر کودکان با دریافت درمان­‌های صحیح، از پسِ بیماری ذات‌الریه یا همان عفونت ریه بر­می­‌آیند.

علت خروسک

_

علت خروسک

ممکن است کودک در تماس با فرد بیمار یا به دلیل ترشحات فرد مبتلا به بیماری، آلوده شده‌باشد. عفونت در بخش فوقانی دستگاه تنفسی شروع شده و سپس به سمت پایین دستگاه تنفسی گسترش پیدا می‌­کند (برخلاف سرماخوردگی که در قسمت بالایی دستگاه تنفسی باقی می‌ماند). تورم، اطراف حنجره (جعبه‌­ی صدا) و نای را تحت­‌تأثیر قرار می­‌دهد.

به دلیل کوچک بودن راه­‌های هوایی، کودکان بیشتر در معرض خروسک هستند. علاوه‌بر این، حتی تورمِ کم نیز می‌تواند موجب مسدودیت‌های بزرگ در مجاری هوایی شود.

پارا آنفلوانزا

parainfluenza virus

ویروس آنفلوانزا

Influenza virus

آدنو‌ ویروس

adenovirus

انترو‌ ویروس

enteroviruses

ویروس سین‌سیشیال تنفسی

RSV

سرخک

measles

علائم خروسک چیست؟

_

علائم خروسک چیست؟

به یاد داشته باشید که هر کودکی علائم را به­‌صورت متفاوت تجربه می‌­کند. با پیشرفت بیماری در دستگاه تنفسی ممکن است علائم تغییر کرده و شامل موارد زیر باشد:

اغلب، علائم شب‌هنگام شدت یافته و ممکن است کودک را از خواب بیدار کند. همچنین، به نظر می‌رسد علائم، صبح‌هنگام بهبود یافته و در طول روز بد­تر می­‌شوند.

ممکن است علائم خروسک مشابه سایر بیماری­‌ها و مشکلات سلامتی باشد؛ بنابراین برای تشخیص صحیح بیماری، همیشه با پزشک مشورت کنید.

تشخیص خروسک

تشخیص خروسک

علاوه‌بر سابقه‌­ی پزشکی و معاینه‌­ی فیزیکی ممکن است پزشک موارد زیر را تجویز کند:

آزمایش تشخیصی که از پرتو­های انرژی الکترومغناطیسی نامرئی برای تصویر­برداری از بافت‌های داخلی، استخوان­‌ها و اندام‌­ها بر روی فیلم استفاده می­‌شود.

اکسیژن­‌سنج، دستگاه کوچکی است که مقدار اکسیژن خون را اندازه می‌گیرد. در این حالت، نوعی حسگر کوچک (مانند چسب زخم) بر روی انگشت دست یا پا چسبانده می­‌شود. هنگامی که دستگاه روشن است، چراغ قرمز‌رنگِ کوچکی مشاهده می­‌شود. حسگر بدون درد بوده و چراغ­‌های روشن گرما تولید نمی‌کنند.

درمان خروسک

درمان خروسک

درمان­‌های حمایتی که به پیشنهاد پزشک می­‌توانید در خانه انجام دهید، شامل موارد زیر است:

داروهای کاهش علائم خروسک

_

داروهای کاهش علائم خروسک

 ممکن است پزشک دارو­های زیر را برای کاهش علائم بیماری تجویز کند:

در صورت شدید بودن خروسک یا ناتوانی کودک در تنفس خوب، ممکن است نیاز به بستری کردن کودک در بیمارستان باشد. تعیین شدت خروسک گاهی اوقات سخت است زیرا این بیماری بی‌ثبات بوده و ممکن است کودک لحظه‌­ا‌ی سالم به نظر برسد ولی لحظه­‌ای بعد، حالش بد­تر شود.

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.