همه‌چیز درباره

شب ادراری

شب ادراری یا بستر ادراری زمانی اتفاق می‌افتد که کودک نمی‌تواند در خواب، ادرار خود را نگه‌دارد،.

عفونت ادراری، نوعی عفونت باکتریایی است که درصورت درمان نشدن، می‌تواند منجر به درد و عوارض در کودک شود.

اسهال یا مدفوع آبکی در کودکان، معمولا در طی چند روز خود‌به‌خود از بین می‌­رود ولی در صورت تداوم نیازمند بررسی است.

تالاسمی، بیماری ژنتیکی است که در آن، بدن، شکل غیر‌طبیعی هموگلوبین را تولید کرده و باعث کم‌خونی می‌شود.

_

علت شب ادراری

علت شب ادراری

درک این موضوع که شب‌ادراری نوعی مشکل رفتاری نیست، اهمیت دارد. هر چند، گاهی اوقات به دلیل احساس ناامنی یا استرس نیز ممکن است اتفاق بیافتد. برخی از والدین از خواب سنگین فرزند خود آگاه هستند و علت شب ادراری آن‌ها نیز همین است. البته مطالعات نشان داده‌­اند که الگوی خواب کودکانی که بستر خود را خیس می­‌کنند با الگوی خواب دیگر کودکان تفاوتی ندارد.

شواهد زیادی نشان‌دهنده‌ی ارتباط شب‌ادراری با تأخیر در رشد فرایند طبیعی دستیابی به کنترل شبانه است. فرایند طبیعی شامل آزادسازی هورمونی است که کلیه‌­ها را برای کاهش تولید ادرار در طول خواب شبانه آماده می‌­کند. این هورمون، وازوپرسین (Vasopressin) یا هورمون کاهنده­‌ی ادرار نام دارد و در اکثر کودکانی که در شب مشکل دارند، ترشح نمی­‌شود.

دلیل واحدی برای این بیماری وجود ندارد اما تحقیقات، برخی پیوند­های ژنتیکی را یافته‌­اند که نشان‌دهنده‌ی نقش وراثت در بروز این مشکل است.

تشخیص شب ادراری

تشخیص شب ادراری

در صورتی که کودک ۶ ساله یا بزرگ‌تر سن دارد، مشورت با متخصص مجاری ادرار اطفال، فکر خوبی است. این کار می‌تواند برای کمک به درمان صحیح و اطمینان از این که مشکل سلامتی وجود ندارد که باعث شب ادراری شود، ضروری است، مانند بی‌ثباتی مثانه (انقباض ناخواسته‌­ی مثانه)، و یا دریچه‌­ی پیشاب‌راه خلفی، بیماری مادر­زادی در پسر­­ها که در آن، لوله‌­ای که ادرار را به خارج از بدن حمل می­‌کند دارای فلپ­‌های بافتی اضافی است. به همین علت، یادداشت تاریخچه‌­ی دقیق از عادات تخلیه کامل و حرکات روده اهمیت خواهد داشت.

نکته

برخی آزمایش‌های اضافی که ممکن است پزشک پیشنهاد دهد:

آزمایش اشعه­‌ی ایکس، زمانی که سوند داخل مجاری ادرار قرار گرفته، برای مشاهده­‌ی جریان معکوس ادرار به داخل حالب­‌ها و کلیه­­‌ها استفاده می‌­شود.

آزمایشی که برای تشخیص چگونگی عملکرد مثانه و اسفنکتر ادرار در حین مراحل پر و تخلیه شدن مثانه استفاده می­‌شود. به مثانه سوند وصل شده و به آرامی با محلول آب نمک گرم پر می‌­شود.

این آزمایش تصویر­برداری، برای تشخیص اندازه و شکل کلیه و مثانه‌ی کودک است که برای بررسی وجود توده، سنگ، کیست یا دیگر انسداد­ها و ناهنجاری­‌ها استفاده می­‌شود.

_

درمان شب‌ادراری

درمان شب‌ادراری

به یاد داشته باشید که در بیشتر موارد، شب‌ادراری خود­به­‌خود و بدون درمان خاصی رفع می­‌شود. گاهی اوقات معیار­های ساده مانند نمودارهای برچسب یا زنگ هشدار برای بیدار کردن کودک می­‌تواند کمک‌کننده باشد. با این که شب‌ادراری آسیب جدی به کودک وارد نمی‌کند ولی ممکن است عزت‌نفس او را تحت‌تأثیر قرار دهد.

اگر کودک به دلیل شرکت در یک مهمانی یا خوابیدن در مکانی دیگر خجالت‌زده می­‌شود، احتمالاً در مورد این مسائل نیاز به مشورت با پزشک خواهید‌ داشت:

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.