همه‌چیز درباره

کهیر

کهیر (Urticaria-hives) نوعی بیماری است که در آن، نواحی قرمزرنگ، خارش‌دار و متورم بر روی پوست کودک ظاهر می‌شوند که معمولاً به عنوان واکنش آلرژیک پس از خوردن یک غذای خاص یا مصرف برخی دارو‌ها بروز می‌یابند.

زمانی که سیستم ایمنی غذا را به‌عنوان ماده‌ی مخرب شناسایی می‌کند، حساسیت غذایی اتفاق می‌افتد.

سیستم ایمنی افرادی که به شیر حساسیت دارند به‌طور طبیعی به پروتئین موجود در شیر واکنش نشان می‌دهد.

رینیت آلرژیک

رینیت، حساسیتی در چشم­‌ها، بینی و گلو است و زمانی اتفاق می‌افتد که آلرژی‌ها باعث ترشح هیستامین در بدن شوند.

_

تشخیص و درمان کهیر

تشخیص و درمان کهیر

پزشک ابتدا کهیر را بر اساس معاینات فیزیکی و سابقه­‌ی پزشکی تشخیص می‌­دهد. بهترین راه درمان کهیر در مرحله­‌ی اول، پیشگیری است. کودک باید از غذا یا دارویی که سبب کهیر می­‌شود دوری کند؛ این مورد به‌خصوص در مورد کهیر­های ناشی از دارو اهمیت دارد.

علاوه‌­بر ­این، درمان­‌های خاص بر اساس سن، سلامتی، سابقه‌­ی پزشکی، وسعت بیماری کودک، تحمل دارو­های خاص، رویه‌­ها، درمان‌ها و البته نظر و ترجیحات کودک متفاوت خواهد‌ بود. پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

اگر کودک مشکل در تنفس داشته‌باشد، ممکن است پزشک از تزریق اپی­نفرین برای کمک به کاهش خارش و تورم استفاده کند. همچنین، ممکن است بسته‌­ی اورژانسی اپی­نفرین تجویز کند تا در حملات بعدی در دسترس شما باشد.

چه چیزی سبب کهیر می‌شود؟

چه چیزی سبب کهیر می‌شود؟

غذا‌ها

داروها

دیگر عوامل

آنژیواِدِم چیست؟

آنژیواِدِم چیست؟

آنژیواِدِم (Angioedema) نوعی واکنش آلرژیک است که سبب ورم عمیق در لایه­‌های زیرین پوست می­‌شود. معمولاً در دست‌ها، پا­ها یا صورت (لب­‌ها و چشم‌ها) اتفاق می‌افتد.

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.