همه‌چیز درباره

ناتوانی‌های رشد

ناتوانی‌های رشد شامل گروه پیچیده‌ای از اختلالات است که سبب عوارض فیزیکی، ناتوانی‌های ذهنی، اختلالات گفتاری و بیماری‌های خاص می‌شود. ناتوانی‌های رشد، گاهی اوقات در هنگام تولد شناسایی می‌شوند ولی اغلب، تا سن ۳ تا ۶ سالگی به‌راحتی قابل‌تشخیص نیستند.

_

انواع ناتوانی‌های رشد

ناتوانی­‌های ر­شد از ضعیف تا شدید طبقه­‌بندی می‌شوند. برخی از رایج­‌ترین ناتوانی­‌های رشد شامل این موارد است:

اوتیسم

فلج مغزی

اختلالات ژنتیکی

ناتوانی‌های ذهنی

ناهنجاری‌های کروموزومی مانند تریزومی

سندرم داون

مهره شکاف‌دار

سندرم تورِت

سندرم جنینی الکل

سندرم X شکننده

سندرم وِلو کاردیو فاسیال

(Velocardiofacial syndrome)

_

تأخیر و ناتوانی رشد

در اغلب مواقع، پزشکان از ناتوانی‌های رشد به عنوان «تأخیر در رشد» یاد می‌کنند. این اصطلاح می‌تواند گمراه‌کننده باشد.

بخش بزرگی از ناتوانی­‌های رشد، منشأ ژنتیکی دارند و امکان تغییر عوامل ژنتیکی وجود ندارد. بنابراین، کودکان مبتلا به ناتوانی‌­های رشد بر آن‌ها غلبه نمی‌کنند.

متأسفانه بسیاری از داستان­‌هایی که در مورد بهبودی ناگهانیِ کودکان مبتلا به ناتوانی­‌های رشد گفته می‌شود، صحت ندارند.

icon About

بیماری‌هایی که ناتوانی رشد نیستند

هر بیماری که در اوایل نوجوانی یا جوانی آشکار شده یا تشخیص داده می‌شود، ناتوانی رشد نیست. برای مثال، اگر ماشین به نوجوانی برخورد کرده و موجب ناتوانی او در برقراری ارتباط شود یا او را از نظر حرکتی ناتوان کند، به عنوان «ناتوانی رشد» محسوب نمی‌شود. یک جوان مبتلا به اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی، مبتلا به ناتوانی رشد محسوب نمی‌شود، هرچند علائم در کودکی وجود داشته و تشخیص داده نشده‌است.

در بیماری دیابت نوع ۲، بدن قادر به استفاده‌ی صحیح از انسولین نیست یا انسولین را به مقدار کافی تولید نمی‌کند.

سیستم ایمنی افرادی که به شیر حساسیت دارند به‌طور طبیعی به پروتئین موجود در شیر واکنش نشان می‌دهد.

اختلالات تیروئید

اختلالات تیروئیدی موجب تولید خیلی کم و یا خیلی زیاد هورمون‌ها، و کم و زیادن شدنِ سرعت متابولیسم می‌شود.

_

تشخیص ناتوانی رشد  

تشخیص تاخیر رشد توسط چند متخصص یعنی متخصص اطفال، مغز و اعصاب، و روان‌پزشک صورت می‌گیرد. این تشخیص معمولاً در اوایل دوران کودکی انجام می‌شود، زمانی که کودک به نقاط عطف رشدی که معمولاً مورد انتظار است، نمی‌رسد.
تشخیص ناتوانی‌های ذهنی بر اساس نتایج ناتوانی‌های شناختی و مهارت‌های تطبیقی (چگونگی عملکرد کودک در فعالیت‌های روزانه) است. روان‌شناس معمولاً آزمایش‌های شناختی انجام می‌دهد. همچنین، روان‌شناس یا متخصص اطفال، مهارت‌های تطبیقی را تشخیص می‌دهند. محیطی که فرد زندگی می‌کند و نحوه‌ی رفتار او با دیگران نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد. معمولاً تشخیص پس از دوره‌ی نوزادی بین دوران پیش‌دبستانی و در سن مدرسه انجام می‌شود.

عملکرد به عنوان بزرگسال

کودکان مبتلا به ناتوانی رشد، به بزرگسالانی با ناتوانی رشد تبدیل می­‌شوند. سطح عملکرد آن­ها (و موفقیت­‌های اجتماعی، اقتصادی و حرفه‌­ای) به چندین عامل بستگی خواهد‌ داشت.

درمان زود هنگام

میزان و کیفیت درمانی که کودکی دریافت می‌کند، می­‌تواند سطح عملکرد او را در بزرگسالی تحت­ تأثیر قرار دهد. در کودکی که درمان‌­های فشرده و مناسب دریافت کرده، احتمال ایجاد مهارت­‌ها و اعتماد‌بنفس در جوانی بیشتر است.

شخصیت

هر فرد مبتلا به ناتوانی رشد، متفاوت است. برخی بزرگسالان با این ناتوانی‌ها احساس عجز می­‌کنند، درحالی­ که برخی دیگر مصمم می‌شوند تا در حد امکان مستقل یا موفق شوند. این تفاوت در شخصیت‌ها، ارتباط مستقیمی با آینده‌ی زندگی آن­‌ها دارد.

شبکه‌ی اجتماعی

یک بزرگسال مبتلا به ناتوانی رشد ممکن است منزوی شده و یا دارای خانواده­ و اطرافیانِ صمیمی و دوستانه باشد.

شدت و نوع ناتوانی

شدت ناتوانی نیز در عملکرد بزرگسالان نقش دارد. جوانی با ناتوانی خفیف ممکن است بتواند کار کند یا در جایی که امکانش باشد به‌­صورت مستقل و با کمی حمایت، پیشرفت کرده و مهارت­‌های جدید ایجاد کند.

برخی ناتوانی­‌های رشد مانند مهره‌­ی شکاف‌دار، به بزرگسالان این امکان را می‌­دهد که از نظر اجتماعی یا شغلی، به خوبی عمل کنند اگرچه نیاز به حمایت­‌های فیزیکی قابل‌توجهی دارند؛ یا مثلا افراد مبتلا به سندروم داون ممکن است عملکرد اجتماعی خوبی داشته باشند، ولی نیازمند برخی حمایت‌­ها در محیط کار باشند.

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.