همه‌چیز درباره

نوزادان نارس

نوزادی که قبل از هفته‌ی ۳۷‌ام بارداری متولد شده باشد، نارس محسوب می‌شود. کمتر از ۱۲درصد از همه‌ی نوزادان، نارس هستند. Preterm و Preemie اصطلاحات دیگری هستند که برای این حالت استفاده می‌شوند. به‌طور کلی «زودرسی» به روند زایمان اشاره دارد، درحالی که «نارسی» اغلب برای توصیف نوزاد استفاده می‌شود.

اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی نوعی اختلال عصبی تکاملی است که رشد و عملکرد سیستم عصبی در آن متفاوت است.

اوتیسم، نوعی اختلال عصبی تکاملی است که کودک در ارتباط با دیگران، درک و بیان ارتباطات، به مشکل برمی‌خورد.

زمانی که سیستم ایمنی غذا را به‌عنوان ماده‌ی مخرب شناسایی می‌کند، حساسیت غذایی اتفاق می‌افتد.

_

خصوصیات نوزاد نارس

خصوصیات نوزاد نارس

رایج‌ترین خصوصیت­‌های نوزاد نارس شامل این موارد است. البته ممکن است نوزادان علائم متفاوتی از خود نشان دهد.

نوزاد کوچک

اغلب کمتر از ۲۵۰۰گرم

چربیِ کمِ بدن

پوست نازک

براق، قرمز یا صورتی‌رنگی که رگ‌ها قابل مشاهده هستند.

موهای سرِ کم‌پشت

ممکن است نوزاد، کرک جنینی (مو‌های نرم بدن) فراوانی داشته باشد

اندام‌های رشدنیافته

مثل اندام تناسلی کوچک و رشد‌نیافته

گریه ضعیف و بدن شُل

علائم و عوامل

علائم و عوامل

عوامل زیادی در نارس متولد شدن نوزاد نقش بازی می­‌کنند. برخی به­‌طور مستقیم سبب تولد زودرس می‌شوند در حالی که ممکن است در برخی دیگر، مادر یا نوزاد بیمار شده و نیاز به زایمان زودرس باشد.

عوامل مادری:

عوامل مربوط به بارداری:

عوامل مربوط به جنین:

 به‌­طور کلی، به دلیل زایمان­‌های چندقلویی که در سال­‌های اخیر بیشتر شده، نرخ نوزادان نارس نیز در حال افزایش است. احتمال نارسی در دوقلوها و چند­قلو­ها، ۶برابر بیشتر از نوزادان یک‌قلو است. میزان نوزادان یک‌قلوی نارس، هر ساله اندکی افزایش می‌یابد. وزن اغلبِ نوزادان نارس کمتر از ۲۵۰۰ گرم است.

_

جلوگیری از نارسی

جلوگیری از نارسی

به دلیل پیشرفت‌های قابل‌توجه در مراقبت از نوزادان نارس و بیمار، علیرغم تولد زودهنگام و اندازه­ کوچک، امروزه نوزادانِ بیشتری زنده می‌­مانند. پیشگیری از تولد زودرس، بهترین راه برای ارتقای سلامت کودکان است.

مراقبت­‌های دوران بارداری به دلیل شناسایی مشکلات و سبک زندگی که خطرات زایمان زودرس را افزایش می‌دهد، اهمیت دارد. برخی از روش‌هایی که در پیشگیری از زایمان زودرس و تهیه‌­ی بهترین روش­‌های مراقبت از نوزادان نارس به شرح زیر است:

مراقبت­‌های پیش از زایمان عامل کلیدی در الگوی پیشگیری از تولدزودرس و وزنِ کمِ هنگام تولد نوزادان هستند. در ملاقات‌­های پیش از زایمان سلامت هر دو، مادر و جنین می‌تواند بررسی شود. به دلیل این که مواد غذایی و افزایش وزن مادر با افزایش وزن و وزنِ تولد جنین پیوند خورده است، خوردن مواد غذایی سالم و افزایش وزن طبیعی در دوران بارداری، ضروری است.

برخی از مشکلاتی که ممکن است نوزادان نارس تجربه کنند:

برخی از مشکلاتی که ممکن است نوزادان نارس تجربه کنند:

مشکلات تنفسی شامل:

قلبی و عروقی:

خون و متابولیک:

معده و روده(گوارش):

عصبی:

_

مراقبت از نوزادان نارس

مراقبت از نوزادان نارس

_

چرا نارسی مایه‌ی نگرانی‌ست؟

چرا نارسی مایه‌ی نگرانی‌ست؟

نوزادان نارس قبل از بلوغ کامل بدن و اندام‌ها متولد می­‌شوند. این نوزادان اغلب کوچک بوده و وزن کمتر از ۲۳۰۰گرم دارند و ممکن است برای تنفس، غذا خوردن، مقابله با عفونت و گَرم ماندن، نیاز به کمک داشته باشند. بسیاری از نوزادان نارس که قبل از هفته‌ی ۲۸‌ام بارداری متولد می‌­شوند، بسیار آسیب‌پذیر هستند. بیشتر اندام­‌های آن­‌ها برای زندگیِ خارج از رحم مادر آماده نبوده و ممکن است برای عملکرد صحیح، نابالغ باشند.

بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان

اغلب، نوزادان نارس به محل نگهداری مخصوص که بخش مراقبت‌­های ویژه نوزادان نامیده می‌شود، نیاز دارند. بخش مراقبت‌­های ویژه نوزادان، ترکیبی از تکنولوژی پیشرفته و تیم مراقبتی تخصصی است که برای مراقبت از این بیماران کوچک آموزش دیده‌اند. تیم مراقبت‌­های ویژه نوزادان توسط متخصص اطفال هدایت می­‌شود که در مورد مراقبت از نوزادان نارس آموزش‌های کافی دریافت کرده‌اند.

داروی کورتیکو‌استروئید

یکی از مهم‌­ترین بخش­‌های مراقبت از نوزادان نارس، استفاده از دارویی به نام کورتیکواستروئید است. مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که تزریق داروی کورتیکواستروئید ۴۸ ساعت قبل از زایمان به مادر، به­ طور چشمگیری از شدت وقوع بیماری‌های تنفسی در کودک می‌کاهد.

مزیت بزرگ دیگر درمان با ­استروئید‌ها، کاهش احتمال خونریزی داخل بطنی است. گرچه مطالعات در این مورد کامل نیستند ولی استفاده از استروئید پیش از بارداری، به کاهش انتروکولیت نکروزان (NEC) و بیماری مجرای شریانی باز (PDA) کمک می‌کند. ممکن است به مادرانی که زایمان زودرس داشته­‌اند، ما بین هفته‌های ۲۴ و ۳۴ استروئید داده شود. قبل یا بعد از این زمان‌ها، مصرف دارو­ معمولا موثر نیست.

چه زمانی نوزاد نارس می‌تواند از بیمارستان مرخص شود؟

کودک برای رشد، به زمان نیاز دارد. ممکن است این زمان در بیمارستان شامل یادگیری خوردن، خوابیدن و افزایش وزن مداوم باشد. با توجه به وضیعت نوزاد ممکن است مادر تا تاریخ زایمان در بیمارستان بماند.

اهداف کلی از مرخصی
  • بیماری جدی درمان شود.
  • ثبات دما: قادر به گرم ماندن در تخت‌خواب باز
  • خوردن همه­‌ی غذا­­ها با شیر­دهی یا از بطری شیر
  • متوقف نشدنِ تنفس یا پایین نبودنِ ضربان قلب
  • والدین قادر به مراقبت از کودک باشند، مانند دادن دارو یا غذا

قبل از ترک بیمارستان، نوزاد نیاز به آزمایش چشم و شنوایی برای بررسی مشکلات مربوط به نارسی خواهد داشت.

برخی از نوزادان اگرچه، آماده برای مرخصی هستند ولی  به کمک‌های ویژه‌ای مانند اکسیژن اضافی یا لوله‌­ی غذا نیاز دارند. با دستورالعمل­‌ها و تجهیزات صحیح، این نوزادان آماده­ مراقبت توسط والدین در خانه هستند.

قبل از مرخص شدن به­‌صورت آزمایشی، یک شب در در بیمارستان مانده و در مورد این آزمایش از پزشک سوال کنید. این می‌­تواند به شما در سازگاری با نوزاد کمک کند. همچنین، ممکن است با دادن دستورالعمل­‌های احیای قلبی-ریوی و امنیت نوزاد، احساس راحتی بیشتری برای آوردنِ نوزاد به خانه داشته باشید.

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.