همه‌چیز درباره

رزوئولا

رزوئولا، نوعی بیماری ویروسی است که منجر به اگزنتمای ویروسی (exanthema) می‌شود، سبب ظهور بثورات پوستی شده و معمولاً شامل تب بالا و لکه‌هایی‌ست که با کاهش تب ایجاد می‌شود. رزوئولا مسری است، هر چند شیوه‌ی شیوع آن ناشناخته است.

_

علائم رزوئولا

علائم رزوئولا

پس از قرار گرفتن در معرض بیماری، احتمالاً ۵ تا ۱۵ روز طول بکشد تا علائم رزوئولا خود را نشان دهد. احتمالاً کودک در طول زمان تب بالا، قبل از این که بثورات ظاهر شوند، سرایت‌دهنده بیماری است و بیماری را در بین کودکان گسترش می‌­دهد.

با کاهش تب، بثورات صورتی با ضایعه­‌های برجسته یا صاف بر روی بدن ظاهر شده و سپس بر روی صورت، بازو­ها و پا­ها گسترش پیدا می‌کند.

پس از قرار گرفتن در معرض بیماری، احتمالاً ۵ تا ۱۵ روز طول می‌کشد تا علائم رزوئولا ایجاد شود.

تب بالای ناگهانی

ورم چشم

بدخلقی

بثورات

_

علل رزوئولا و عوارض آن

علل رزوئولا و عوارض آن

رزوئولا با تعداد زیادی ویروس ایجاد می­‌شود. رایج‌ترین علت آن، هرپس ویروس انسانی تیپ ۶ (Human herpes virus-6)  است و بیشتر در کودکان کمتر از ۳سال اتفاق می‌افتد.

رزوئولا مسری است. با این که نحوه‌ی انتقال آن ناشناخته است ولی این بیماری، بیشتر در فصل‌­های بهار و پاییز اتفاق می‌افتد.

جدی‌ترین عوارضی که می­‌تواند به علت رزوئولا اتفاق بیافتد، تشنج ناشی از تب است. همین که دمای بدن کودک افزایش یابد، احتمال دارد که کودک به علت تب تشنج کند.

ممکن است علائم رزوئولا شبیه دیگر بیماری­‌های پوستی یا مشکلات پزشکی باشد. همیشه با پزشک برای تشخیص مشورت کنید.

icon About

آسپرین و خطر سندروم ری در کودکان

قبل از تماس با پزشک، به کودکی که تب دارد آسپرین ندهید. هنگامی که آسپرین به‌عنوان درمان تب‌های ویروسی به کودک داده می‌شود منجر به بیماری جدی یا کُشنده «سندروم ری» می‌شود. به همین علت و متخصصان اطفال و دیگر پزشکان پیشنهاد می‌دهند که از آسپرین برای درمان تب در کودکان استفاده نکنید.

درد شکم

درد شکم، رایج‌­ترین دلیل مراجعه­‌ی والدین و کودکان به پزشک است. بیشتر کودکان گاه‌به‌گاه دل­‌درد را تجربه می‌­کنند.

حساسیت به شیر گاو، رایج‌ترین حساسیت غذایی در بین کودکان است که ۲ تا ۳ درصد از کودکان زیر سه‌سال را درگیر می‌کند.

رفلاکس معده هنگامی اتفاق می‌افتد که محتویات معده به مری باز گردد. روش غذا دادن به کودک، بر رفلاکس تأثیر دارد.

_

تشخیص و درمان رزوئولا

تشخیص و درمان رزوئولا

رزوئولا معمولاً بر اساس سابقه‌­ی کامل پزشکی و معاینه­‌ی بدنی کودک تشخیص داده می‌­شود. به دلیل این که بثورات رزوئولا پس از تب بالا ایجاد می­‌شوند، این بثورات منحصربفرد بوده و پزشک معمولاً طبق یک معاینه‌­ی ساده می­‌تواند رزوئولا را تشخیص دهد. همچنین ممکن است پزشک جهت کمک در تشخیص، آزمایش خون نیز تجویز کند.

از آنجا که رزوئولا نوعی عفونت ویروسی است، درمان قطعی ندارد. هدف از درمان، کمک به کاهش شدت علائم تا زمانی است که ویروس بدن را ترک کند. درمان ممکن است شامل این موارد باشد:

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

drmahsataheri

دکتر مهسا طاهری

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان
🕰ساعت‌های حضور
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
...

icon About

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

آشنایی با دکتر مهسا طاهری

دکتر طاهری، فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه و دوره تخصصی بیماری‌های کودکان و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و از سال 1384، در شهرهای مختلف آذربایجان‌غربی، فعالیت پزشکی داشته است.

از سال 1397 در ارومیه و در کنار ویزیت بیماران در مطب شخصی، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی کودکان و نوزادان ارومیه، مشغول طبابت شده و در این مدت، پذیرای هزاران بیمار بوده است.